Dublińskie więzienie

Kilmainham Gaol to więzienie zbudowane na terenie Dublina. Zostało wzniesione przez Brytyjczyków w 1789 roku. Podczas walk o niepodległość cieszyło się bardzo złą sławą, ponieważ służyło przede wszystkim jako miejsce przetrzymywania uczestników Powstania Wielkanocnego.

W czasach wielkiego głodu było również miejscem, w którym karę odbywali drobni przestępcy, którzy dopuszczali się kradzieży. Część więźniów była później zsyłana do kolonii brytyjskiej – Australii. Największą popularnością wśród turystów cieszy się obecnie skrzydło utrzymane w stylu wiktoriańskim.

Przez wiele lat było one stawiane za wzór budownictwa więziennego. Po odzyskaniu przez Irlandczyków niepodległości więzienie zostało całkowicie opuszczone, a brak konserwacji budynku doprowadził go do ruiny. W latach 60.

podjęto się próby odbudowania budynku i w ten sposób przywrócenia jego dawnej, zabytkowej formy. W Kilmainham Gaol znajduje się obecnie muzeum, w którym podczas około godzinnego zwiedzania dowiedzieć można się ciekawych informacji na temat nie tylko budynku, ale również historii Irlandii, z którą przecież budynek jest nieodłącznie związany. Zachęcamy również do zajrzenia na stronę: wynajem magazynów

You may also like...