Krzywy Domek w Sopocie

www.1jestkokon.com Mieszkania Poznań

Wśród najbardziej niezwykłych budowli świata nie sposób nie wymienić budynku z rodzimego podwórka. Jest to Krzywy Domek w Sopocie. Zaprojektowali go Szczepan i Małgorzata Szotyńscy oraz Leszek Zaleski.

Inspiracją dla projektantów były rysunki Jana Marcina Szancera (ilustratora książek dla dzieci) oraz Pera Dahlberga (szwedzkiego malarza i grafika). Budowę obiektu rozpoczęto w 2003 roku, a budynek został oddany do użytku rok później. Stanowi on część Centrum Handlowego „Rezydent” i mieści się na słynnym sopockim Monciaku.

Znajdują się w nim sklepy, gabinety kosmetyczne, medyczne, kluby, puby, a także regionalny oddział radia RMF FM. Jest też siedzibą wielu przedsięwzięć biznesowych. Krzywy Domek znalazł się na pierwszym miejscu zestawienia 50 najdziwniejszych budynków świata, opublikowanego przez Portal Village of Joy, wyprzedzając takie budowle, jak biblioteka publiczna w Kansas City czy muzeum Guggenheima w Bilbao.

W 2009 roku był nominowany do konkursu na 7 cudów Trójmiasta, zdobywając ogromną sympatię internautów i rzesze fanów. Swoich gości honoruje w niecodzienny sposób – osoby biorące udział w wydarzeniach kulturalnych składają podpis na ścianie Krzywego Domku, zwanej „Ścianą Sławy”.

You may also like...