Płyny w akumulatorach

http://www.ewpa.pl/Koparki-kolowe.html Jandach inwestuje w mieszkania z ogródkiem Skórzewo w ramach programu MDM

Aby akumulator posłużył nam przez dłuższy czas, warto wykonywać odpowiednie czynności konserwacyjne. Powszechnie stosowane w pojazdach akumulatory kwasowo-ołowiowe zawierają płyn. Istotne jest, aby od czasu do czasu kontrolować jego parametry, co znacząco przyczyni się do utrzymania baterii w dobrym stanie. Ogniwa akumulatora wypełnione są elektrolitem, czyli płynem, który ma zdolność przewodzenia prądu. W akumulatorach znajduje się roztwór kwasu siarkowego. Duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania akumulatora ma gęstość elektrolitu. Jeżeli jest właściwa, możemy być pewni, że akumulator jest naładowany.

Prawidłowo naładowany akumulator ma gęstość między 1,26 a 1,28 g/cm3. Rozładowujący się akumulator powoduje, że stężenie elektrolitu oraz gęstość spada. Zazwyczaj wartość wynosząca 1,18 g/cm3 oznacza, że czas naładować akumulator. Poziom naładowania akumulatora sprawdza się mierząc gęstość roztworu kwasu siarkowego przy pomocy areometru, który można zakupić już za kilkanaście złotych. W podłączonym do ładowania akumulatorze gęstość płynu będzie wzrastać. Trzeba jednak wiedzieć, że w akumulatorach kwasowo-ołowiowych istnieje ryzyko wycieku elektrolitu. Alternatywą dla tego typu baterii są akumulatory bezobsługowe, które zawierają płyn, jednakże jest on zamknięty w obudowie i nie ma do niego żadnego dostępu.

Jak widać, płyn w akumulatorze odgrywa niezwykle ważną rolę – jest on przewodnikiem prądu i gwarantuje prawidłowe działanie baterii i pozwala na ruszenie samochodu z miejsca.

You may also like...