Angina

nawigacja.aktualne-mapy.com.pl http://www.medident.pl

U wielu ludzi, zwłaszcza w wieku dziecięcym, angina pojawia się niezwykle często. Dolegliwość ta to właściwie nic innego niż bardzo ostre zapalenie gardła oraz migdałków, spowodowana przez zakażenie paciorkowcami (Streptococcus pyogenes). Najczęściej przyczyną „złapania” choroby staje się kontakt z osobami chorymi (zdecydowanie rzadziej z nosicielami), ponieważ samo zakażenie jest przenoszone drogą kroplekową.

Pierwsze objawy anginy pojawiają się po okresie dwóch do pięciu dni od zakażenia. Warto zauważyć, że jeśli lekarz przepisze osobie chorej właściwy antybiotyk, ta już po upływie doby przestaje zarażać. Już na początku pojawia się silny ból gardła oraz wysoka gorączka, zwykle w okolicach 39 stopni.

Temu wszystkiemu towarzyszy natomiast ogólne złe samopoczucie i dreszcze. W przypadku najmłodszych bardzo często pojawiają się też wymioty. Na migdałkach podniebiennych pojawiają się czopy ropne, a węzły chłonne podżuchwowe i szyjne ulegają znacznemu powiększeniu.

Powikłania po tej chorobie występują z rzadka, najczęściej u osób, które nie poddały się terapii antybiotykowej. Są to zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego bądź ropień okołomigdałkowy.

You may also like...