Dzień Świętego Patryka

Zawsze tego samego dnia, 17 marca każdego roku, Irlandia świętuje dzień swojego patrona – Świętego Patryka. Z obchodami organizowanymi na cześć świętego wiąże się kilka ciekawych tradycji. Pierwszym i najważniejszym charakterystycznym elementem uczczenia tego dnia jest wszechobecna zieleń.

Ludzie chodzą ubrani w zielone stroje, a dominujący kolor nawiązuje do koloru samej wyspy. Najważniejszym symbolem święta jest trzylistna koniczyna, która według legendy miała posłużyć Świętemu do wyjaśnienia poganom idei Trójcy Świętej. Dzień Świętego Patryka to również święto związane z tradycją picia napoju alkoholowego wynalezionego przez Irlandczyków czyli Whiskey.

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest na całym świecie, ale tylko w Irlandii ma on tak złożoną i w dalszym ciągu pielęgnowaną tradycję. W innych krajach, np. Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy nawet w Polsce ogranicza się on do organizowania festiwalu kultury irlandzkiej, tańcami oraz serwowaniem charakterystycznego zielonego piwa.

You may also like...