Indie w brytyjskich rękach

W budowaniu największych kolonialnych struktur szczególną rolę odgrywali Brytyjczycy. W gruncie rzeczy byli oni w tym zakresie najbardziej aktywni, a samo sformułowanie „Imperium Brytyjskie” wynika głównie z tego, że państwo to osiągnęło szczególną sprawność w zagarnianiu dla siebie kolejnych obszarów.

Wiązało się to również z odkryciami geograficznymi, z których część Anglicy mogą zapisać na swoim koncie. Największą pod względem powierzchni kolonią, w której kluczowe udziały miał tylko jeden kraj, były Indie.

Stały się one kolonią brytyjską i zarazem jednym z ważniejszych źródeł dochodu dla londyńskiej gospodarki. Przede wszystkim znaczenie miał surowcowy i rolniczy potencjał Indii, które były w stanie zaspokoić zapotrzebowanie Brytyjczyków na wiele towarów.

Weźmy samą tylko herbatę, w której Anglicy z miejsca się zakochali i do dziś nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez aromatycznego naparu. Do dziś z Indii oraz Sri Lanki cały Zachód sprowadza corocznie bardzo duże ilości herbacianych liści, a to przecież tylko jeden przykład.

You may also like...